7 Şubat 2019 Perşembe

28 Gün Meydan Okuması #6-7

Gün #6-7

GÜN 6- Geldik dinlemekten bıkmadığım yedi şarkılık listeye 😀


Müzik dinlemek sevdiğim bir şey. Genellikle beni geçmişe götüren şarkılar vazgeçemediklerimin. Anısı olan, üstünde bir koku taşıyan, beni bir yerden başka bir yere götüren şarkılar her zaman dinlediğim şarkılar olmasa da yüreğime iyi gelenler. Şarkıların da üstünde bir rayiha var. 
Annem, hani şu güne çok erken başlayan insanlar vardır ya onlardan biri. Akşam erken yatar, sabah da erkenden kalkıp kalkmayanlara söylenir. Beni ve kardeşlerimi söylenmeden uyandırdığı bir pazar sabahını anımsamıyorum. Pazar sabahlarının dışındaki her yeni sabah da ise mutfakta 😀 Çay çoktan demlenmiş, yumurtalar fokurduyor, peynir ve zeytin masanın üstünde. Çay bardaklarının dizili olduğu mutfak rafının kenarında da eski radyo. Küçük bir el radyosu bu radyo ama benim için bir radyodan öte bir teyp. Çünkü ne zaman mutfak kapısından içeri adımımı atsam Zeki Müren'in sesi karşılıyor beni. Genellikle hep aynı sözlerle:

"Benim gönlüm sarhoştur yıldızların altında,
Sevişmek ah ne hoştur yıldızların altında."

Annem Zeki Müren şarkıları benim için. Babam Can Etili, Belkıs Akkale, Ruhi Su, Arif Sağ.

Annemin hiç vazgeçmediği radyo sevdasını babam plaklarla dindiriyor. Evde ellememen gereken şeylerin başında geliyor plaklar. Çizilmemeliler. Şimdi düşününce aile büyüklerinden çok Can Etili, Belkıs Akkale fotoğrafları gözümün önünde.

Ben liste yapacaktım değil mi dostlar?
Benim şarkılarımı Kuzey'e sormak lazım belki de. 
Onun bilmediği anısı olan şarkılar çok bende. Mesela Sezen Aksu ve Gülümse albümü Yalova demek. Onun şimdiki yaşındaki zamanlarım. Madonna, Like A Prayer ortaokul yıllarım. Yeni Türkü, tüm hayatım.
Zülfü Livaneli ilk konserim. 
Karlı Kayın Ormanı, annem ve babamla gittiğim ilk deniz tatilimizde bir ateş etrafında toplanmış büyükler tarafından söylenirken dinlediğim ve ezberlediğim ilk gerçek şarkı. 

Benim şarkılarımı hep sevdiklerim söylüyor. Aile büyüklerimle, kuzenlerimle birlikteysem hep saz, rakı eşlik ediyor. Anılar bugünlerde her işime karışıyor, beni alıp hep geçmişe götürüyor. Liste dediğin nedir ki? 😀

Merak edenler için daha önceden yaptığım bir sevdiğim şarkılar listesi var. BURAYA TIK TIK...

GÜN 7- En çok neyi özlüyorsun bu hayatta?

Babamı... 

11 yorum :

 1. Cok ozlemisim yazilarini ben.Iyi ki katildin.Benim icin babam Ibo,halalarim Sezen,daha nice sarki sevdiklerime karismis! Annen kalp ben..Cok uyuyanlara,hele ki sabahlari gec kalkanlari anlayamiyorum:)

  YanıtlaSil
 2. Bugün okuduklarım boğazımda yumru oldu azıcık, iyi mi ettik bu kadar içli bir soru ya da 7 şarkılık liste için. Karşıda gerçekten seni dinleyen birileri olduğunu bilip açıldık sadece..


  bu arada ben de şarkıların anı bırakanlarını severim. Mesela bir dönem çok dinlemişimdir sonra unutmuş gitmişim mesela, tekrar bir duyuyorum o günü yaşıyorum sanki. Güzel his vesselam.

  YanıtlaSil
 3. Son kelimeyla kalbimden vurdun...

  YanıtlaSil
 4. Burnımun direği sızladı .. Ah ne çok duygulandırdı bloğuma ve eş zamanlı kendi bloğunuza yazdıkların. Ve ne kadar benzermişiz bilmeden. Babam çok sever (di) Belkıs Akkale’yi, Arif Sağ’ı, en çok da Livaneli’den Leylim Ley’i.. Rakı desen o zaten baştan ayağa babam.. Ah babalarıız, huzurla uyusunlar..,
  Yalova, Madonna, Gülümse! ahh benim de gençliğim, memleketim..
  Ve vallahi çok güzel oldu bu meydan okuma, iyi ki rastlaştık, yürekten “iyi ki.”. Vesile olan Ezgi’ye de bi kocaman eyvallah,
  Çok, pek çok sevgiler Özlem 💕

  YanıtlaSil
 5. Bazı kokular ve bazı şarkılar bir anıya ait gibi oluyor zamanla. Ben de bazı şarkıları ne zaman dinlesem tek bir ana gidiyorum :)

  YanıtlaSil
 6. Ah şarkılar nasıl da insanı geçmişe götürüyor.Ben de geçenlerde ilk okul yıllarıma döndüm. Telli telli çalıyordu radyoda...

  YanıtlaSil
 7. Annen aynı benim şimdi ki halimmiş özlem. haftasonu
  sabahları çok erken değil ama en geç 10 da kalkarım. kahvaltıyı
  müzik eşliğinde hazırlar, her 10 dakikada bir pelinin
  başına gider söylenirim. nedense böyle annelerin
  kızları da tam tersi oluyor her konuda. müzik
  listesi bende yapacağım,eskiler çoğunluk benim
  listede

  YanıtlaSil
 8. çok zevkli be hoş bir yazı
  aynı sanatçıları seviyormuşuz demek ki

  YanıtlaSil
 9. Bu soruyla gördüm ki bloggarlar arasında babasını kaybeden çok kişi var. Hepsinin mekanı cennet olsun.

  YanıtlaSil
 10. 7.günün cevabi aglatti beni…

  YanıtlaSil
 11. Özlem konusuna hiç girmeyeceğim, biliyorsun ortak duygularımızı ♥

  Annen eli öpülesi kadınmış yalnız. Ben hiç öyle bir insan olamadım, seviyorum öyle programlı günü erken yaşayan insanları ♥

  YanıtlaSil