4 Temmuz 2017 Salı

Liste 26: Geçmişe gitseydim neleri değiştirirdim?

52 Liste Projesi

Liste 26- İmkanınız olsaydı, şu anda yaşamınızda değiştirebileceğiniz şeylerin listesini yapın.

Seyahate gidince ve buradaki yaşamımıza kısa süreliğine ara verince Liste Projemde bir hafta geride kaldım. Yarın Yazı Kampı için dört günlüğüne Datça'ya gidiyorum. O yüzden bugün liste işini halletmek ve iç huzurumu da yanıma alarak yola düşmek istiyorum. 

Elimde olsaydı minik ailem dışında yaşamımda değiştirmek istediğim çok şey olurdu. 

Masal bu ya! Hayaller, ah geçmişte şöyle yapsaydım demeler....

🎈  Taaa lise yıllarına kadar gitmek isterdim mesela. Kendimi daha iyi tanımak için kendimle konuşur, başkalarının kafamda yankılanıp duran seslerine kulaklarımı tıkar, edebiyat bölümünün yolunu tutardım. Hayatta en sevdiğim şey başka bir kültürün dilini konuşmak ve kitapların dünyasında kaybolmakken başka seçeneklerin peşinde uyurgezer gibi dolaşmazdım. Mesela şimdi düşündüğümde İngiliz Dili ve Edebiyatı okumak isterdim. 
Şimdilerde bile akşamları gidip okuyabileceğim böyle bir üniversite olsa bu düşüncenin ortasına balıklama atlayabilirim.

🎈  Sonraki yılları düşünüyorum. Hayatımın babamın ani ölümüyle gerçekleşen yol ayrımları. İstediğim yolda değil de yapmam gerektiğini düşündüğüm yolda ilerlemem. Peşinden beni takip eden bir dolu sıkıntı, üzüntü ve ben ne yapıyorum düşüncesi. Sabahın köründe başlayan, koşuşturma ve mücadele ile geçen çalışma yılları. Şimdi olsa bana sunulan işi değil de kendi istediğim işi yapardım. Şimdiki hayatımı, yaşadığım konforu hem çalıştığım işe hem de çok çalışmama borçluyum. Peki ama hayallerim nerede? İstanbul'a tıkılıp kalmamın, hiçbir yere kök salmak istemememe rağmen buraya yapışıp kalmamın sebebi işim. Oysa gençliğimin baharındaki o rüzgârlı günlerde kendi rüzgârımı da yanıma katıp başka hayatları, başka yaşamları deneyimleyebileceğim, hayatımın bir döneminde bile olsa yalnız kalabileceğim, tek başına kararlar verebileceğim dünyanın başka bir köşesinde olmak isterdim. Benim yarattığım, içine arkadaşlarımı, gezindiğim sokakları, geçmişe baktığım zaman özlemle hatırlayıp, yüzüme kimselerin tanımadığı bir gülümsemeyi yerleştirebildiğim tek başına bir hayatın düşüncesi. İnsan bazen kendi hayatını kendi kurgulamak istiyor. O zaman belki de şöyle demek isterdim: Keşke geçmişte istemediğim şeylere hayır diyebilecek gücüm olsaymış ve gönlümde dolaşan hayallerin peşine takılsaymışım.

🎈   Yapamadım ama yapmayı çok isterdim: Interrail ile Avrupa. 
Sahiden bunu çok isterdim. Hâlâ interrail ile yolculuk yapanların yazdıklarını okur, o yaşlardaki Özlem'i gözlerimin önüne getirir ve derinden bir "Ahhhh!" çekerim. Şimdiden Kuzey'i işlemeye başladım.  Yakın arkadaşlarıyla interrail yapmaları gerektiğine inandırıyorum. (Tek başına giderse aklım onda kalacağı için. Kutsal annelik işte!)
Hayal bile olsa kendimi bir trenin içinde düşününce içim mutlulukla doldu. Gençliğimde yapamadığım şeyi gün gelir yaşlılığımda yaparım belki de. Kim bilir?



6 yorum :

 1. Merhaba, Blog Atlası -1- / Blogların Gündeminde Neler Var? başlıklı yazımda bu yazınızdan kısaca bahsettim. Bilgi vermek istedim. Okumak isterseniz http://geceedebiyat.blogspot.com.tr/2017/07/blog-atlas-1-bloglarn-gundeminde-neler.html adresini ziyaret edebilirsiniz.
  Saygılarımla.

  Tuna BAŞAR

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogunuza geldim ve takibe aldım. Size de ziyarette bulunup yorumumu yazdım. İyi ki yorumda bulunuşsunuz da ben de keyifli bir blogu daha takibe aldım.
   Ben de saygılarımı yolluyorum

   Sil
 2. Interrail ben de yapamadım ve yaşı olmadığını düşünüyorum 😊 yani ben de hala trenle Avrupa hayali kuranlardanim :)) ne güzel kamptasin bereketli geçer umarım bu sefer oralarda olamayacağım ama akşam üzeri esen rüzgarla selam yolladım sana 🌊🎈🌬

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Datça'da telefonum çekmedi. Turkcell'e sinirlenip vodafone'a geçenlerdenim. Ve şaşkınım. nasıl telefon çekmez yahu? Ama olmayınca, telefon çekmeyince, internet kısıtlı olunca uzak durdum telefondan. Olmadığını bilince ikide bir telefona gitmiyor insanın eli. Yazıyla, biraz denizle, çokça da bir sürü kadınlar birkaç gün geçirdim. Yazı yazdım. Bir de güzel oldu yazdıklarım. Memnun kaldım yazdıklarımdan. Şimdi İstanbul. İşe alışmak çok zor. Çalışmasam, evde olsam, kendimle daha çok vakit geçirsem... Tüm hayalim bu.
   Selamını aldım, çok çok öpüyorum seni.

   Sil
 3. Ben de mesleğimi değiştirirdim :( Ben de tarih okuyup akademik kariyer yapmak isterdim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eeee çok geç kalmış sayılmazsın aslında. Daha genceciksin sen. Bir denesen mi acaba?

   Sil