2 Ocak 2016 Cumartesi

Yeni yıl kararları

Dün malum yeni yılın ilk sabahıydı. Her zamanki gibi ilk kalkan bendim. Evin her odası hınca hınç dolu olduğundan sessizce merdivenlerden indim, salonda yatanları rahatsız etmemeye çalışarak mutfağa geçtim. Mutfağın camından dışarısı bembeyaz görünüyordu. An itibariyle daha kardan adamlar yapılmadığından bahçe dümdüz bir kar örtüsüyle kaplıydı. Dün akşamki nefis sofradan kalanların üstü alüminyum folyo ile kapatılmış, buzdolabına sığmayanlar mutfak tezgahının üstüne sıralanmıştı. Isıtıcının düğmesine bastım, kendime limonlu bir su yaptım. Bu sene için alınmış kararlardan biriydi. Yazıya dökülmemişti ama aklımdaydı. Pek de önemli bir karar sayılmaz ama olsun karar karardır. Daha alınacak bir sürü kararım vardı ve işe bir yerden başlamam gerekiyordu. 

Öndeki kardan adam evin beylerinin yoğun çalışmasıyla yapıldı. Arkadaki kardan kadın ise Doğan Baba'nın ''Siz yaptığınızı bir şey mi sanıyorsunuz, ben bunun sandalyeye oturanını yaparım.'' diyerek yaptığı. Ailenin her ferdinin gazla çalıştığını söylememe gerek yok herhalde.
Yeni yıl kararları ile ilgili bir açıklama yapmam gerekirse yeni yıl kararlarının pek de küçümsenecek bir şey olmadığını düşünüyorum. Yapmasan da karar almanın insanı rahatlatan bir yanı var. Üstelik bunun için birine para ödemenden gerekmiyor. Böyle olmasına rağmen bizim evde benden başka kimse yeni yıl kararları falan almıyor. Herkese tek tek sordum. Hepsi sorumu geçiştirdi, önemsiz bir şeyden bahsediyormuşum gibi davrandı. Selçuk'a tavrı karşısında alındığımı söyleyince, '' Herhangi bir karar alarak senin önceliğinin önüne başka hiçbir şeyin geçmesine izin veremem,'' dedi. Beni başından savdığını fark ettim ama verdiği cevap da hoşuma gitti doğrusu.

Doğan Baba'nın sanat eseri. İstediği şapkayı vermediğimi söylemeliyim :)
Kendi kendime ''Kimse karar almasa da sen kendi kararlarını al şekerim,'' dedim.
Kalktım çayı demledim, dünden kalan ıspanaklı pidelerden bir tane aldım, başladım kenarından kemirmeye. Akşamki tazeliğinden eser kalmamıştı; zaten akşamki enerjiden de geriye bir şey kalmamıştı. Her yılbaşı sabahı aynı duyguyu yaşamak hayatın tekrarı gibiydi. Yılbaşı gecesinin en güzel yanı tüm ailenin bir arada olması, bir de ''O Ses Türkiye Ünlüler''i seyretmek. 
Eskiden bayram günlerinde Cenk Koray, Müjdat Gezen, Zeki Alasya, Metin Akpınar dörtlüsünün muhteşem sohbetlerini dünlerdik ama artık onlardan da geriye bir şey kalmadı. Kalan muhaliflerin de bir an önce Hakk'ın rahmetine bir an önce kavuşmasını dileyenler var. Ben kendi adına hepsine Allah'tan uzun ömür diliyorum. 
Yine konuyu dağıttım. 
Demlenen çayımı da alıp oturdum bilgisayarın başına. 

Yeni yıl kararlarım merak edenler için şunlardır: 

 •   Kitap okumaya devam etmek. Mümkün olduğunca daha önceden alınmış ama okunmaya fırsat  bulamadığım kitaplarımı okumak istiyorum. 
 •   Evdeki kozmetikleri elden geçireceğim. Alınmış ama kullanılmadan bir köşeye atılmış bunca  şeye ihtiyacım var mı? Kullanmayı yine beceremesem de bari süresi geçenleri çöpe atsam.  
 •  Daha önce aletli pilatesi ne güzel bir rutine oturtmuştum. 2015 yılında ne yazık ki pilatesi  istediğim gibi devam ettiremedim. Bu sene haftada iki gün yapmayı deneyeceğim.  
 •  Juicing yapmayı belki öğrenebilirim. Haftada bir öğünüme bile katsam iyi olmaz mı?  
 •  Daha düzenli yazmaya, hatalarımdan ders almaya ve hemen bıkkınlık göstermemeye  çalışacağım.    
 •  Su içmeyi alışkanlık haline getirsem ne olur?    
 •  Sabah koşularında illa da muhteşem bir performans göstermem gerekmiyor. Sonuçta yataktan  kalkıyor ve yürüyorum. Bu da bir başarı. Olduğu kadarına devam etmek ve yapabildiklerim  için kendini kutlamam gerek. Evet ya! Aferin bana.
 •  Kitaplığımı biraz düzenleyeceğim. 
 •  Çalışma odasındaki masamı insan oturur bir hale  getireceğim.
 •  Şu başladığımız ama  ellemediğimiz puzzle var ya, işte onu bitireceğim.      
 •  İlkbaharda  Karadeniz Turu yapmak istiyorum.     
 Evet, şimdilik aldığım kararlar bunlar. Geçen seneden  fazla bir fark göstermiyor değil mi? 

       Yine de kararlarımı aldım ya, içim hafifledi vallahi. 
   Hepimize tekrar mutlu bir sene olsun diyor, çalışma masamı toplayarak yeni yıl kararlarıma  başlıyorum.

8 yorum :

 1. özlem hanım ben likyaturu yapmak istiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım yaparsınız. Bildiğim kadarıyla bayağı hazırlanmak gerekiyor. İyi seneler dileklerimle.

   Sil
 2. Kararlar almak bana da iyi gelir, aldığın kararları uzaktan da olsa yürekten destekliyorum, mutlu yıllar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :) Geçen seneki kararlarım gibi bu seneki kararlarım da. Umarım hepsini gerçekleştiririm. Umarım hepimiz her dileğimizi gerçekleştiririz :)

   Sil
 3. ne güzel, bende tık yok daha..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki de yazıya dökülecek kararlar yoktur, hepsi zaten aklındadır :)

   Sil
 4. İnşallah tüm kararlarını gerçekleştirirsin Özlem.Bu arada Kardan Kadın çok güzel olmuş, yapanın ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kardan Kadın, dedenin ellerinden çıktı. Masada güzel güzel sohbet ederken gaza getirdiler dedeyi, o da ben sizin yaptığınızdan daha güzelini yaparım diyip kendini soğuğa attı :)

   Sil